Skip Navigation Links
Home
Products and Services
Our Company
Worldwide
Search Publications

FSSC 22000

FSSC 22000

FSSC 2000 Gıda Güvenlik Sistemi Sertifikasyon standardı, gıda üreticileri için en son sertifikasyon programıdır. Program, ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri standardı ile Halka Açık Şartnameler (PAS)’in  entegrasyonuna dayanır. Avrupa Birliği Gıda ve İçecek Endüstrileri Konfederasyonu (CIAA) tarafından desteklenen FSSC 2000, Küresel Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI) tarafından da tam onay almıştır.

Standardın kapsamı nedir?
Hayvansal ürünleri (kesim ve kesim öncesi dâhil değil), bozulabilir bitkisel ürünleri, uzun raf ömürlü ürünleri ve de katkı maddeleri, vitaminler ve biyo-kültürler gibi (diğer) gıda malzemelerini işleyen veya üreten gıda üreticilerinin gıda güvenlik sistemlerinin sertifikasyonu için geliştirilmiştir.

Standardın kapsamı nedir?
Standart, büyük gıda perakendecilerine veya büyük gıda markalarına ürünlerini veren veya vermeyi planlayan gıda üreticileri için tasarlanmıştır.
Hali hazırda ISO 22000 standardına sahip üreticilerin, FSSC 22000 sertifikasyonu için sadece PAS 220'ye göre değerlendirilmesi yeterlidir.

Standart kimler tarafından kabul edilir?
Birçok gıda üreticisi, çeşitli tüketici gereksinimlerini karşılama baskısı altındadır. Bu da birden çok denetime ve sisteme ihtiyaç duyurarak maliyetleri çok büyük oranlara yükseltir. FSSC 22000, Küresel Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI) tarafından onaylandığından FSSC 22000 sertifikasına sahip olan şirketlerin uluslararası olarak kabul görmüş tek bir gıda güvenliği yönetim sistemi ile birden çok küresel perakendecinin veya büyük gıda markalarının gereksinimlerini karşılamasına olanak tanır.

Denetimi kim yapar?
SAI Global’in gıda güvenliği denetçilerinden biri, denetimi yapar.

Sertifikayı kim verir?
SAI Global’ın sertifikasyon memurları ekibi.
 
 
Bizimle iletişime geçin

Arayın: +90 (0)212 2666 388
             +90 (0)212 2666 389 

EĞİTİM

Gıda Güvenliği Eğitimi 
SAI Global'in gıda güvenliği eğitimi hakkında daha fazlasını öğrenin.