Skip Navigation Links
Home
Products and Services
Our Company
Worldwide
Search Publications

Otomotiv Yönetim Sistemi

Bizimle iletişime geçin:
+90 0212 318 9083

ENI ISO/TS16949 KURALLARINI GÜNCELLEYIN

                   Ücretsiz web seminerini dinleyin

2.sürüm kurallarından nasıl değişiklikler olacağını ISO/TS16949:2002 kayıtlı şirketleri nasıl etileyeceğini inceleyin.  

ISO/TS 16949:2002 BEYAZ  KAĞIT

                          Beyaz Kağıdı indirin

 ‘ Yeni ’Otomotiv Kalite Standardı Sürekli İyileştirme ve Müşteri Memnuniyetine Nasıl Odaklanır ‘  öğrenin

Otomotiv Yönetim Sistemi

Otomotiv endüstrisindeki orijinal ekipman imalatçıları (OEM), bağımsız bir Kalite Sistemi Tescil Planına ihtiyacın artığının ve de sistem gerekliliklerini standartlaştırarak tedarik sisteminde elde edebilecekleri verimliliklerin ve değerin farkına vardılar. Bu yeni farkındalık çerçevesinde ortak hedefi tüm dünyadaki otomotiv sektörü müşterilerine sunulan ürünlerin kalitesini artırmak olan OEM’lerden ve otomotiv birliklerinden oluşan Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) kuruldu.

IATF, tedarikçilerin ISO/TS 16949 standardı açısından üçüncü taraflar tarafından tescil süreci için genel bir plan geliştirdi. Bu plan, tutarlı bir küresel tescil düzeni için üçüncü taraf denetçi niteliklerini ve genel kuralları tanımlar.

ISO/TS 16949 nedir?

ISO/TS 16949:2002; otomotivle ilgili ürünlerin tasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesi, kurulması ve onarılmasına ilişkin kalite sistemi gerekliliklerini belirler. Farklı araç imalatçılarının talep ettiği müşteriye özel gereklilikler de vardır.

ISO 9001:2000 ile birlikte ISO/TS 16949:2002; birden çok müşteri gereksinimini karşılamak adına birden çok sertifika edinme ihtiyacını ortadan kaldırma hedefi ile küresel otomotiv endüstrisindeki mevcut Amerikan, Alman (VDA6.1), Fransız (EAQF) ve İtalyan (AVSQ) otomotiv kalite sistemleri standartlarını uyumlandıran bir ISO Teknik Şartnamesidir.

Uluslararası Amerikan Görev Gücü (IATF), ISO/TS 16949:2009’un 2009’un ilk çeyreğinde ISO TC176 oylamasını takiben yayınlanacağını ve ISO 9001:2008’deki değişiklikleri yansıtacağını duyurdu.

Otomotiv endüstrisi için diğer standartlar:
ISO 14001, şirketlere rekabet ortamındaki konumlarını ve çevre performanslarını planlama, gözleme ve sürekli olarak iyileştirme konusunda yardımcı olan bir çevre yönetim sistemidir. Doğru bir ISO 14001 tescili, şirketlere daha yüksek çevre performansı seviyelerine ulaşma ve sistematik olarak bu performansı kontrol etme gücünü verebilir.

OHSAS 18001, uluslararası bir işçi sağlığı ve güvenliği yönetim sistemidir. Bu standart, şirketlerin sağlık ve güvenlik risklerini kontrol altında tutmasını mümkün kılarken, aynı zamanda çalışan refahını ve güvenli bir çalışma ortamını teşvik eder.

Tedarikçi Uyum Yönetimi (SCM): SAI Global, teknik yönetim ve denetim hizmetlerinin geliştirilmesi ve sunulması konusunda engin bir deneyime sahiptir. SAI Global elinde birinci sınıf kaynaklar bulundurur ve yıllarca Küresel Markalar ile çalışmanın getirdiği deneyim ile SCM ve Tedarik Zinciri Güvencesi alanında başarılı bir geçmişe sahiptir.